Novodobé dějiny
Pomalý ústup ze slávy
Trenér Hadamczik dobře věděl, že jedna generace končí a je nutné hledat nástupce. Začal pracovat na vytvoření velké mládežnické základny, ze které Baník čerpá dodnes. V sezóně 1981/1982 už ostravský soubor nedosáhl na třetí titul v řadě, navíc i v Poháru mistrů pobyl jenom chvíli. Sice si na úvod poradil s Ferencvárosem Budapešť a po vítězství 3:1 nad CZ Bělehrad už si pomalu vybíral soupeř pro další kolo, ovšem v hektické atmosféře před 80 tisíci fanoušky v Bělehradu se zrodilo domácí vítězství 3:0, které Baník poslalo ze hry. V dalším ročníku Poháru UEFA ztroskotal tým ve druhém kole na španělské Valencii.
Kouč Hadamczik se přesunul do pozice šéftrenéra, ale v září 1984 tragicky zesnul. Jeho nástupci už na úspěšné roky nenavázali. Baník se ještě dokázal dostat do pohárů, ale končil hodně brzy. V sezóně 1983/1984 po vyřazení kodaňského BK nestačil ostravský celek na Anderlecht Brusel, o rok později jej vyřadil hned v prvním kole Poháru UEFA rakouský LASK Linec. Na Bazalech se objevily i Dynamo Kyjev a Aston Villa, jenže skalp silného protivníka už Baník nezískal. Týmu se povedlo ještě dvakrát dosáhnout na druhou příčku v ligové tabulce, pak ale začal pád do průměru.
Od pohárových plánů ke krizi
Na dlouho dobu poslední úspěch zažili fanoušci Baníku v sezóně 1990/1991. Tehdy tým vedený trenérem Jaroslavem Gürtlerem zdolal ve finále Českého poháru České Budějovice a zvládl i prestižní duel se Spartakem Trnava ve finále Československého poháru ve Frýdku-Místku. Po jasné výhře 6:1 se tým probojoval do pohárové Evropy.
Baník přešel přes dánské BK Odense, jenže pak už mužstvu nic nebyl platná ani výhra v Istanbulu nad Galatasaray 1:0. I když se také v odvetě znovu trefil Ollender, soupeř dal dvě branky a na dlouhá léta vyřadil ostravský celek z prestižních soutěží Starého kontinentu. Klub se trápil i v nejvyšší soutěži. Pravidelně si dal za cíl účast v pohárech, jenže většinou už po podzimu bývalo jasné, že vize zůstane nenaplněna.
V roce 1995 vznikla akciová společnost FC Baník Ostrava, kterou vytvořily občanské sdružení FC Baník Ostrava, OKD, MCHZ a Pivovar Radegast. Brzy se však dostavily velké ekonomické problémy a klub poté stabilizoval až příchod nových majitelů Aloise Hadamczika, bratra někdejšího trenéra Evžena, a Petra Lamicha. Ti se ovšem nejprve museli vypořádat s dluhy z minulosti a v sezóně 2000/2001 mohli být všichni rádi, že po 35 letech klub nesestoupil do druhé ligy. Bylo z toho čtrnácté místo a odraz k lepší budoucnosti.
Záchrana a změny majitele
Hadamczik s Lamichem klub postavili na nohy. Do tehdy ekonomicky silné ciziny prodali Jankulovského a hlavně Baroše, který znamenal finanční stabilizaci klubu. Když v lednu 2003 koupil 75 procent akcií sportovní byznysmen Tomáš Petera pro nového majoritního vlastníka, bývalého tenistu Daniela Vacka, nikdo netušil, že Baník se znovu vrací na výsluní.
Majitel Vacek se nechal slyšet, že chce do tří let titul, ovšem fanoušci už byli vůči sebevědomým prohlášením za minulá léta imunní. Přesto vyslyšeli výzvu klubu a na jaře 2003 při utkání se Spartou (3:2) po letech znovu téměř vyprodali Bazaly. V mrazivém odpoledni se na stadionu sešlo 17 200 diváků. Zlom nastal 5. května 2003 při utkání na Strahově se Slavií. Baník prohrál 0:7, ale jen potvrdil, že z největších porážek se rodí nejslavnější vítězství.
Nečekaný triumf
O rok později už tým vedený trenérem Františkem Komňackým naprosto senzačně a nečekaně slavil titul. Parta kolem Látala, Heinze, Bolfa, Slončíka, Laštůvky, Pospěcha, Matušoviče a dalších začala skvěle sezónu 2003/2004 a Ostravsko zachvátila fotbalová euforie. Čtyřikrát během podzimu se na Bazaly vydalo přes 16 tisíc fanoušků, do Prahy na zápas se Spartou (1:1) jelo dokonce přes čtyři tisíce příznivců „Baníčku“.
Klubová hymna zněla prakticky na každém rohu. Baník pak zvládl i start do jarní části ligy a brzy bylo jasné, že titul už mu nikdo nesebere. Slavit se mohlo po vítězství v předposledním kole v Olomouci (1:0). Tým se dostal i do finále Poháru ČMFS, kde nestačil na Spartu, ale to už Ostrava žila startem v předkole Ligy mistrů.
Jenže v létě prošel kádr řadou změn a navíc Bayer Leverkusen se ukázal být příliš silným soupeřem. Opadla i divácká euforie. V prvním zápase předkola „milionářské“ soutěže sice Baník nehrál špatně, ale zahodil šance a udělal hrubé chyby v obraně, takže po porážce 0:5 byl v podstatě už před odvetou vyřazen. Tým se posunul ještě do Poháru UEFA, kde si s ním však bez problémů poradilo anglické Middlesbrough.
Nizozemské pohárové střízlivění
V týmu začaly vyvěrat problémy, a tak došlo ke změně trenéra. Pod Jozefem Jarabinským dokázal ještě v sezóně 2004/2005 vyhrát Baník finálový duel Poháru ČMFS v Olomouci nad Slováckem 2:1, jenže i v nadcházející sezóně se rozloučil s Pohárem UEFA velice rychle. Po výhře 2:0 nad nizozemským Heerenveenem se zdála být pozice týmu nadějná, navíc už pod novým koučem Pavlem Hapalem zvítězilo mužstvo po letech na Letné nad Spartou (2:0).
Jenže odveta v Nizozemsku dopadla prachbídně. Heerenveen zvítězil 5:0, postoupil do dalších bojů a Baník po podivné sezóně v dalším finále Poháru ČMFS nezvládl po bezbrankovém výsledku libereckého finále se Spartou penaltový rozstřel. V další sezóně byl tým pohárovým příčkám na hony vzdálen, jarní část ročníku 2006/2007 však ukázala, že by se mohla tvořit na Bazalech nová generace úspěšných fotbalistů.
A to se také povedlo. V další sezóně mužstvo posílil z ciziny se vracející útočník Václav Svěrkoš a stal se tahounem k dalšímu úspěchu. Pod vedením kouče Karla Večeři obsadil Baník i díky dalšímu vítězství na trávníku věčného rivala Sparty konečné 3. místo, což opět znamenalo postup do Poháru UEFA.
Spartak měl víc štěstí
V předkole tým podlehl doma smolným vlastním gólem Spartaku Moskva 0:1, obrovský favorit z Ruska se prosadil jako první i v odvetě na stadionu v Lužnikách, ovšem Baníku se podařilo srovnat a třikrát pak hosté nastřelili břevno. Spartak ovšem remízu i přes veliký tlak soupeře udržel a s odřenýma ušima se protlačil do základní skupiny soutěže.
To už dres Baníku oblékal i bývalý reprezentant Tomáš Galásek, ovšem po podzimu třetí tým ligové tabulky nečekaně opustil, když neodolal lákání bundesligového Mönchengladbachu. Do francouzského Sochaux odešel i Svěrkoš a na jaře tým výrazně strádal. Propadák poté vyvrcholil odvoláním kouče a tristní bilancí, kdy Baník na jaře jen dvakrát poznal chuť výhry. V létě pak oznámil Tomáš Petera, že uplatnil opci na odkoupení akcí klubu od Daniela Vacka a stal se většinovým vlastníkem akciové společnosti FC Baník Ostrava.